Jaká je povinná výbava jízdního kola?
Co musí mít kolo, aby mohlo na silnici?
Pokud vyrážíte s kolem do provozu, musíte mít vše v pořádku a to platí nejen pro technický stav, ale také pro povinnou výbavu jízdního kola. V příloze č. 13 vyhlášky č. 341/2002 Sb. najdete sepsanou základní povinnou výbavu v provozu i za snížené viditelnosti. A dejte si pozor – provozem se rozumí jak jízda po silnicích, tak i po cyklostezkách nebo v cyklopruzích.
Za nekompletní výbavu kola můžete od policie dostat pokutu až 2 000 Kč.
Brzdy
Základem bezpečné jízdy jsou účinné brzdy. Kolo musí být osazeno dvěma funkčními na sobě nezávislými brzdami tak, aby bylo zajištěno odstupňované ovládání brzdného účinku. To zpravidla zajišťuje přední a zadní brzda. Typ brzdy se odvíjí od typu kola. U MTB a krosových kol převládají kotoučové brzdy, které pronikají i do silniček. I tradiční ráfkové brzdy ale pořád mají v cyklistice své místo.
Dětská kola pro předškoláky, která mají protišlapací brzdu, nemusí mít přední brzdu.
Reflexní prvky
Dalším prvkem, který podle zákona na kole nesmí chybět, jsou odrazky. Konkrétně jde o zadní odrazky červené barvy, přední odrazky bílé barvy a oranžové odrazky na pedálech, které můžete nahradit také reflexním materiálem na cyklo botách nebo v jejich blízkosti. Nezapomeňte ani na oranžové odrazky ve výpletu předního, zadního či obou kol.
Žádné ostré hrany
V případě pádu hrozí riziko poranění o ostré obnažené hrany řídítek nebo jiných komponentů. Proto musíte zabezpečit konce řídítek, ovládacích páček i matice nábojů kol. Volné konce řídítek zaslepíte například gripy s koncovkami řídítek. Navíc tak získáte jistější úchop a kolo se vám bude lépe ovládat. Brzdové páčky a další komponenty, které vystupují do prostoru, musí být obalené materiálem absorbujícím nárazy, nebo pokud jsou vyrobeny z tuhých materiálů, musí mít poloměr zakřivení hran 3,2 mm. Platí to také pro páčky měničů převodů, držáky i konce blatníků. Toto obvykle řeší samotní výrobci jednotlivých komponentů.
Kromě toho si pohlídejte, aby matice nábojů kol byly uzavřené. Pokud tedy nejsou křídlové, rychloupínací nebo kombinované s krytkou konce náboje.
Povinná výbava za snížené viditelnosti
Snížená viditelnost platí nejen za tmy, ale také během mlhy, hustého deště či sněžení nebo při jízdě v tunelu. Patří zde:
- přední světlo bílé barvy,
- červené zadní světlo.
Osvětlení na kolo musí mít napájecí zdroj, který zajistí svítivost alespoň po dobu 1,5 hodiny.
Další cyklodoplňky, které se vám budou hodit
Povinnou výbavu na kolo už máte a namátkové kontroly se tak nemusíte bát. Přesto se vyplatí pořídit i další cyklodoplňky, které zvýší bezpečnost, zpříjemní vám jízdu a pomůžou s nepříjemnostmi, které vás na cestách můžou potkat.
- Pumpička a náhradní duše – případné menší defekty vyřešíte se správnou výbavou i v terénu. Kromě kvalitní pumpičky a náhradní duše s sebou můžete vozit celou sadu na lepení.
- Zvonek na kolo – drobnost, která v krizové situaci pomůže zabránit kolizi.
- Zámek na kolo – ochraňte svůj bike před nenechavci. Na výběr máte z pestré škály zámků na kolo s propracovanou konstrukcí.
- Blatníky na kolo – oceníte především tehdy, pokud jezdíte za každého počasí. Chrání oděvy i obličej před drobnými nečistotami, kamínky nebo blátem.
- Kryt řetězu – je skvělým pomocníkem, který zabraňuje zamotání částí oděvu mezi řetěz a kazetu. Navíc chrání řetěz před nečistotami.
Abyste se za jízdy cítili příjemně, nepodceňte výběr vhodného cyklistického oblečení a bot. Skvělou ochranu před sluncem a větrem, ale také hmyzem, prachem, větvičkami nebo odletujícími kamínky představují cyklistické brýle.
Povinná výbava na kolo | Povinná výbava za snížené viditelnosti | Doporučená výbava |
|
|
|
Kdy je povinná helma na kolo?
Cyklistická přilba je v České republice povinná pouze pro cyklisty mladší 18 let. U dospělých jezdců je tedy volba dobrovolná, přesto se vyplatí si ji pořídit. Představuje základní ochranu lebky v případě pádu. Doporučujeme proto nosit helmu na kolo při každé jízdě.
Pozor na zahraniční pravidla
Pokud vyrážíte na kolo i v zahraničí, dopředu se seznamte s platnými zákony, které se od těch tuzemských můžou lišit. Například na Slovensku platí povinnost nosit cyklistickou helmu pro všechny, kteří se vydávají mimo obec, v Rakousku zase musíte mít zvonek nebo houkačku.
Další články
Jak sestavit kolo zakoupené na eshopu
Objednali jste si jízdní kolo v našem eshopu a ptáte se, v jakém stavu vám přijde a co budete muset udělat? Nebojte se, je to opravdu jednoduché a zvládne to každý s minimem nářadí. Každé kolo před odesláním sestavujeme, seřizujeme a kontrolujeme. Poté je kolo znovu rozebráno, tak aby se vešlo do krabice, pečlivě zabaleno a veze se k vám.
Cyklistická videohra Zwift
Mezi cyklisty jsou i tací, které neodradí nepřízeň počasí. Tito srdcaři vyráží do terénu pomalu za všech okolností. Ale někdy se přece jenom stane, že to i po několik dní, neřkuli týdnů, není možné. Zvyk je želená košile, jak se říká, a pak nezbývá, než nepříjemnou situaci nějak pořešit. Nejčastěji se vloudí myšlenka, co takhle obstarat si trenažér! A rovnou takový, jaký jde s dobou - smart.
Nejčastější způsoby, jak ochráníte své jízdní kolo
Jízdní kolo je častým cílem nenechavců. Ať ho necháte na chvíli stát někde venku, v autě nebo i doma ve sklepě, měli byste si ho zabezpečit před krádeží. Zámky na kolo, řetězy, bezpečnostní zamykatelné držáky, GPS lokátory, možností je mnoho.
Jak si vybrat pedály na kolo
Pedály na kolo se mohou zdát jako malá součást jízdního kola, ale hrají zásadní roli při jízdě na kole. Výběr pedálů na kolo může významně změnit váš zážitek z jízdy na kole, ať už jste začátečník nebo zkušený cyklista.
Nejběžnějšími typy cyklistických pedálů jsou klasické pedály, nášlapné pedály a klipsny.
Od asfaltu po nezpevněné cesty: co je gravel bike a proč si ho zamilujete
Kolo s berany, které se nebojí nezpevněných cest ani lehčího terénu? To je gravel bike. Všestranné kolo, na kterém můžete dojíždět do práce, vyjet na štěrkovou cestu i lesní pěšinu a užít si i několikadenní cyklovýlet. Jak se liší od silničky a cyklokrosu a proč jeho obliba tak roste? Zjistěte v článku.