Kola a rámy
Jaké vybrat jízdní kolo?
Propadli jste cyklistice nebo prostě jen hledáte ekologičtější způsob, jak dojíždět do práce? Díky jízdnímu kolu objevíte krásy přírody i nová zákoutí ve městě. Navíc uděláte něco i pro své zdraví. Na co se při výběru jízdního kola zaměřit?
V jakém terénu budete jezdit?
Co terén, to odlišný typ kola. Pokud plánujete výlety do lesa, využijete hlavně horské kolo. Cestu do práce si vychutnáte v sedle městského kola. Chcete raději trénovat triky v bikeparku? Vsaďte na BMX kolo.
- Silniční kolo – je uzpůsobeno pro rychlou jízdu na asfaltu. Má odlehčený rám a aerodynamický tvar. Kvůli úzkým plášťům se ale nehodí do terénu.
- Gravel kolo – kombinuje prvky silničního a krosového kola. Zajezdíte si s ním na polní nebo štěrkové cestě, ale i na silnici.
- Krosové kolo – zvládne středně těžký terén v lese i jízdu po asfaltu ve městě. Nejlépe vám poslouží při svižných výletech na cyklostezkách.
- Městské kolo – je ideální pro rekreační jízdu, cestu do práce nebo na nákup. Není určeno do terénu nebo na delší trasy.
Pokud se cyklistiky nevzdáváte ani v zimě, hledáte všestranné kolo nebo třeba bike do volného terénu, poohlédněte se po fatbiku, turistickém, fitness nebo freeride kole. A aby si na své přišel opravdu každý, v nabídce najdete také dětská kola, jednokolky, koloběžky a elektrokola.
Jak vybrat velikost kola?
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru nového jízdního kola je jeho velikost. Výška rámu na kolo je nejčastěji uváděna v palcích nebo velikostech S, M, L, XL.
Velikost rámu kola vybírejte podle toho, kdo bude na kole jezdit. Obecně platí, že by rám měl být zhruba 5 cm pod rozkrokem cyklisty stojícího nad kolemobkročmo. Pozornost věnujte také rozměru kol – tady záleží na výšce postavy a terénu, na kterém budete jezdit. Rozlišují se rozměry 26", 27,5" a 29".
Jistota je jistota: Velikost kola se může u jednotlivých značek mírně lišit. Podívejte se do tabulky, která vám při výběru pomůže.