Gravel, MTB nebo trek? Jaké kolo na bikepacking je nejlepší
Co je to bikepacking
Pod pojmem bikepacking se skrývá lehká terénní cykloturistika, jejíž podstata spočívá v umění efektivně se sbalit na dvoudenní výlet i týdenní výpravu. Oproti klasické cykloturistice se bikepacking liší v tom, že nepoužijete klasické brašny na nosiče, ale sáhnete po speciálních bikepacking brašnách, které sice nenabízí tolik prostoru, ale zato vám umožní vyjet i do terénu, kam se s nosiči vydat nemůžete. Sbalíte si jen to nejnutnější a budete obdivovat svět ze sedla kola.
Jaké kolo na bikepacking je nejlepší
Bikepacking zvládnete takřka na jakémkoliv kole vyjma modelů určených na speciální disciplíny (jako je například BMX) a městských kol, ta se na to nehodí. Záleží na tom, jestli vás více lákají asfaltové cesty s občasnými zajížďkami na zajímavá místa v přírodě, nebo zda dáváte přednost dobrodružství v terénu.
Ideální bikepacking kolo by mělo:
- zvládat různé povrchy;
- být odolné;
- mít nízkou váhu;
- nabízet prostor na uchycení brašen.
Krása bikepackingu tkví mimo jiné v tom, že ho můžete provozovat i na kole, na kterém už jezdíte. Jen podle něj musíte upravit trasu, kudy se vydáte.
Silniční kola
Silniční kola sice nepatří mezi nejčastější volbu, protože po polní cestě se s nimi daleko nedostanete, pokud ale dáváte přednost asfaltu a vaše cyklovýlety vedou takřka výhradně po hladkých silnicích, bikepackingu na silničce nic bránit nebude. Bikepacking brašny připevníte i na závodní modely.
Horská kola
Chcete vyrazit do náročného ryze přírodního terénu plného nerovností, kamenů a vyčnívajících kořenů? Nešlápnete vedle s horským kolem – podle náročnosti terénu zvolte MTB 26, MTB 27,5 nebo MTB 29. Větší problém nepředstavují ani cyklostezky nebo krátké přejezdy po asfaltu, musíte ale počítat s větším odporem kvůli širokým plášťům.
Trekingová a krosová kola
Trekingová a krosová kola vynikají svou univerzálností. Jsou kompromisem mezi silničkou a horským kolem, vyjedete s nimi jak na zpevněné cesty, tak i na polňačky a do lehčího terénu. A jaký je rozdíl mezi trekingovým a krosovým kolem? Trekingové kolo nabízí větší pohodlí a hodí se tak i na několikadenní vyjížďky. Krosová kola ocení spíše milovníci sportovnější jízdy. Kros kolům zpravidla chybí doplňky, jako jsou blatníky, nosiče, světla či stojánek. Jsou ideální na kratší jízdu.
Gravel kola
Krosová kola jsou lehce na ústupu a nahrazují je gravel biky, které v sobě spojují přednosti silniček a krosových kol. Zvládnete na nich jak jízdu po asfaltu, tak i po lesních, polních a šotolinových cestách. Zjistěte více o tom, co je gravel bike a proč jeho obliba tak roste. Řada cyklistů považuje gravely za nejlepší bikepacking kola.
Kolo na bikepacking vybírejte podle stylu jízdy a terénu, ve kterém se budete pohybovat.
Jak si sbalit na bikepacking
Myslete na to, že si veškeré vybavení s sebou neustále vozíte, dbejte proto na praktičnost a využití. Zaměřte se také na rozměry a hmotnost.
Základní bikepacking výbava
- Brašny na kolo – jsou beznosičové, bývají lehčí a připevníte je takřka na jakýkoliv model kola. Bikepacking brašny umístíte na rám, řidítka nebo pod sedlo a s trochou šikovnosti se sbalíte i na několik dnů. Do brašen na rám se zpravidla dávají věci, které nepotřebujete za jízdy, ale hodí se je mít s sebou (náhradní díly, nářadí). Objemnější předměty, jako je stan, karimatka nebo vařič, uložte do brašny pod sedlo. Řídítková brašna pojme drobnější věci, které za jízdy nevyužijete. Svačinu, doklady, peněženku a
telefon schovejte do brašny na horní rámovou trubku. - Cyklobatohy – pokud se vám vybavení nevleze do brašen, můžete je doplnit také batohem na kolo. Dobře vybraný model vám nebude překážet a ani ho při jízdě neucítíte.
- Oblečení na bikepacking – proč je důležité na kolo obléknout cyklo oblečení asi víte. Kromě toho s sebou musíte vézt kousky do různých povětrnostních podmínek. Nezapomeňte na nepromokavou bundu, hřejivou vrstvu na noc nebo při poklesu teploty a vezměte si i oblečení na převlečení.
- Cyklistická helma – samozřejmostí je cyklistická přilba, která vás ochrání v případě pádu.
- Boty na kolo – vhodné cyklo boty jsou základ pro to, aby se vám pohodlně šlapalo, a to hlavně tehdy, pokud budete najíždět kilometry. Pamatujte ale také na obuv, ve které budete chodit, když sesednete z kola.
- Světla na kolo – nevyjíždějte bez předních a zadních světel na kolo ani odrazek. Za snížené viditelnosti jsou v tuzemsku povinnou výbavou.
Co dalšího budete potřebovat
Záleží na tom, kam se chystáte, na jak dlouho, kde plánujete přespat, kde budete jíst (v restauraci nebo si budete vařit sami) a na vašich osobních preferencích (omezíte věci na nezbytné minimum, nebo si přibalíte něco navíc pro větší pohodlí). Hodí se mít s sebou:
- čelovku a baterku,
- jídlo a sadu na vaření,
- základní toaletní potřeby,
- sadu na opravu píchlé duše,
- GPS navigaci a powerbanku,
- lékárničku.
Pokud budete nocovat venku, vsaďte na ultralehké stany, karimatky a spacáky, které se snadno sbalí, nezaberou příliš místa a kolo nezatíží.