Jak si vybrat pedály na kolo
Klasické pedály jsou nejjednodušším a nejběžnějším typem pedálů na kolo. Mají rovný povrch, případně plastický vzor, který pomáhá s přilnavostí. Hlavní výhodou klasických pedálů je snadná instalace a údržba a můžete je použít s jakýmkoliv typem obuvi, včetně běžných tenisek nebo sandálů.
Klasické pedály však nenabízejí žádný druh zamykacího mechanismu, který by udržoval nohu na místě. To znamená, že vaše nohy mohou snadno sklouznout z pedálu, zvláště když jedete po hrbolatém terénu nebo šlapete do kopce. Pedály nejsou určeny pro závodní cyklistiku nebo jízdu na horském kole, kde potřebujete maximalizovat přenos síly a minimalizovat riziko sklouznutí chodidla. Nepodporují tzv. šlapání "dokulata", kdy noha zabírá i při pohybu nahoru. Vybírat můžete z plastových a celokovových variant, které jsou trvanlivější a vhodnější do horších podmínek.
Platformové pedály jsou vlastně klasické pedály s větší styčnou plochou používané pro technicky náročné a sjezdové disciplíny, kdy si často potřebujete odšlápnout na zem, jako je BMX, enduro, freeride a downhill. Mívají výstupky, tzv. piny pro lepší přilnavost boty.
Klipsny mohou být řemínkové, nebo plastová či kovová klec, která se připevní na přední část pedálu a poskytuje upevnění pro nohu jezdce. Klipsny umožňují větší přenos síly a zabezpečení proti sklouznutí nohy než pedály klasické, přičemž jsou méně komplikované a levnější než nášlapné pedály.
Nevýhodou klipsen je to, že mohou být obtížně nastavitelné. Kromě toho mohou klipsny přidržet vaši nohu v případě nehody, což může být velice nebezpečné. Nohu z klipsen uvolníte tahem dozadu, ale v případě, že máte boty s výraznějším vzorem na podrážce nebo si příliš dotáhnete řemínky, může být uvolnění nohy problém.
Pedály nášlapné či SPD (systém firmy Shimano) jsou pokročilejším typem pedálů na kolo, které se dodávají se systémem zarážek připevněným k botě jezdce. Zarážky, jinak také "kufry" se zamykají do mechanismu pedálu a poskytují bezpečné spojení mezi nohou jezdce a kolem. Tato konstrukce umožňuje lepší přenos síly, zvýšenou účinnost a větší kontrolu nad kolem.
Jsou oblíbené mezi silničními cyklisty, triatlonisty a cyklisty na horských kolech, kteří vyžadují vyšší výkon a efektivitu. Najdete je v provedení pro silniční kola a pro horská kola, kdy silniční nášlapné pedály mají větší styčnou plochu umožňující co nejlepší přenos síly a mtb nášlapné pedály jsou subtilnější a kladou důraz na maximální funkčnost i při ztížených podmínkách (bláto).
Nevýhodou pedálů SPD je to, že vyžadují specifické cyklistické boty, na které lze připevnit kufry a musíte se je naučit používat, abyste dokázali včas nohu uvolnit. Nacvakávání se provádí šlápnutím na upínací mechanismus pedálu, vycvakávání pak pohybem paty směrem od kola. Celkově však jejich výhody převládají a pokud se na nich naučíte, už nechcete jiné.
Závěrem lze říci, že neexistuje jediný „nejlepší“ typ cyklistického pedálu, protože každý design má své jedinečné výhody a nevýhody v závislosti na vašich cyklistických cílech a úrovni zkušeností. Měli byste si vybrat pedál, který nejlépe vyhovuje vašemu stylu jízdy.